Káva Praha

Káva Praha

Káva Praha
Lucaffe Arabica

Lucaffe Arabica

Lucaffe Arabica

Lucaffé Arabica Classic zrno 1 kg 3+1

Vergnano káva

Vergnano káva

Vergnano káva Praha

Vergnano Miscela Antica Bottega zrnková káva 1kg

Lavazza káva

Lavazza káva

Lavazza káva Praha

Lavazza Grand Espresso, 1kg

Vergnano kapsle

Vergnano kapsle

Kergnano kávové kapsle pro kávovary

Vergnano Éspresso Lungo Intenso - kapsle pro Nespresso kávovary

Dallmayr Prodom

Dallmayr Prodom

Dallmayr Prodomo pods

Dallmayr Prodomo 28 ks

Illy bez kofein

Illy bez kofein

Illy káva bez kofeinu

Illy mletá káva bez kofeinu 250g

Kávovar Jura

Kávovar Jura

Kávovar Jura

Jura IMPRESSA C65

Kávovary Sage

Kávovary Sage

Kávovary Sage

Sage BES 990

Izzo kávovary

Izzo kávovary

Izzo profesionální kávovary

Izzo (My Way) Sorrento, 4 páky

Moka konvice

Moka konvice

Moka konvice

Moka konvice G.A.T. Aroma VIP 3 šálky

French press

French press

French press

Bialetti 3190 french press 1,0 l

Mlýnek na kávu

Mlýnek na kávu

Mlýnek na kávu

Sage BCG600SIL Mlýnek na kávu

Odvápňovač kávo

Odvápňovač kávo

Odvápňovač kávovarů

Sage BES 007 odvápňovač

Vergnano šálek

Vergnano šálek

Vergnano šálek na espresso

Vergnano šálek na espresso

Káva je jeden z neoblíbenějších nápojů na světě a může být připravována nejrůznějšími způsoby jako například espresso, capuccinno, café latté... za pomocí kávové konvice či kávovaru. Obvykle se podává teplá, i když velmi populární je i ledová káva.
Podle statistik každý Čech vypije 1 až dva šálky kávy denně. Jedná se o tmavě zbarvený, hořký a mírně nakyslí vařený nápoj připravený z pražených a mletých kávových zrn semen vybraných druhů kávovníků. Tento teplý nápoj má u lidí stimulující účinek především kvůli kofeinu, který kávová zrna obsahují.
Podle vědců z Harvardu pití kávy také nižší pravděpodobnost výskytu dvou typů cukrovky, žlučníkových kamenů, rakoviny tlustého střeva a dokonce i Parkinsonovy choroby.
Pojďme si o tomto nápoji, bez kterého si dnes svůj život již neumíme představit, říct pár zajímavostí.
 
Historie kávy
Nejstarší důvěryhodný důkaz o pití kávy pochází z 15. Století z Jemenu v Jižní Arábii v poznámkách Ahmeda al-Ghaffara, kam byla káva dovážena obchodníky z východní Afriky. Kde obchodníci vytušili finanční příležitost a začali sami kávovníky pěstovat a vydali přísný zákaz na vývoz nepražených zrn ze země, aby nemohlo dojít k vypěstování keřů kávovníku mimo Arábii.
káva historie

káva historie

Káva historie
První písemné doklady o pašování kávy z Jemenu do Indie pašerákem Sufim Babou Budanem pochází z roku 1670.
Počátkem 17. století se povedla krádež kávových keřů holandským námořníkům, kteří se rozhodli kávovníky pěstovat ve svých zámořských koloniích. Následně začali na Ceylonu a v Indii kultivovat první keře kávovníků.
Arabský poloostrov si samozřejmě své keře chránil, ale Evropa měla velký zájem o tuto komoditu a tak nakonec různými lstmi a krádežemi se kávovníky rozšířili po celém světě.
O možnost pití kávy v Evropě se asi nejvíce zasadili Angličané a Španělé, kteří zavedli pěstování kávy ve svých koloniích.
Pěstování kávy
Tradiční způsob vysazování kávy je umístění 20 semen do každé vyhloubené díry na začátku období dešťů. Tato metoda omezuje asi 50% potenciálu semen, protože zhruba jen polovina semen vyklíčí. Účinnější způsob pěstování kávy, používaným hlavně v Brazílii, je množit sazenice v jeslích, které se pak vysazují venku za šest až dvanáct měsíců. Káva je díky této metodě často spojována s potravinářskými plodinami, jako je kukuřice, fazole nebo rýže během prvních několika let kultivace, protože zemědělci se seznámí s jejími požadavky. Kávové rostliny rostou ve vymezené oblasti v tropech mezi obratníky raka a kozoroha,
Pěstování kávy

Pěstování kávy

Pěstování kávy
označované jako kávovníkový pás nebo kávový pásmo.
Nejvíce pěstované kávové odrůdy jsou Arabika a Robusta.
Robusta má mírně nahořklou méně výraznou chuť než Arabika, ale zato má plnější tělo. Z těchto důvodů tři čtvrtiny kávy pěstované po celém světě jsou druhy Arabika. Všechny druhy Robusty také obsahují asi 40-50% více kofeinu než zrna Arabiky. Následně se tento druh používá jako levná náhrada za arabiku v mnoha komerčních směsích kávy. Kvalitní zrna Robusty se používají v tradičních italských směsích na přípravu espressa, kterému poskytují plnou chuť a lepší pěnu (známé jako krém). Káva Robusta je navíc méně náchylná k nemocem než Arabica a může být pěstována v nižších nadmořských výškách a v teplejších podnebích, kde se Arabice nedaří.
Sběr kávy
Než se kávová zrna octnou v našem šálku, prochází několika zpracováními s přesnými postupy.
Tradičně se kávová zrna sbírala ručně. Jde o velmi náročnou a zdlouhavou práci a tak se sběr modernizoval a kávová zrna se dnes sbírají strojově a jsou pak kontrolována. Zelená káva zpracovává jedním ze dvou způsobů a to suchým nebo mokrým.
Pak se následně semena třídí ještě podle barvy a zralosti. Zrna se od
Sběr kávy

Sběr kávy

Sběr kávy
dužiny nejčastěji oddělují strojově a samotná semena jsou fermentována, aby se odstranila vrstvička slizu. Když je fermentace dokončena, semena se promyjí velkým množstvím čerstvé vody, aby se odstranily fermentační zbytky, které vytvářejí obrovské množství odpadní vody z kávy. Konečně se semena suší.
Nejlepší (ale nejméně používaná) metoda sušení kávy je použití sušících sít. Při této metodě se rozemletá a fermentovaná káva roztírá na zvýšených sítech rukou, což umožňuje, aby vzduch měl kompletně přístup ke každému kávovému zrníčku. Většina afrických káv se suší tímto způsobem a některé kávové farmy po celém světě začínají používat tuto tradiční metodu.
Dále je káva tříděna a označena jako zelená káva.
Pražení kávy
Dalším krokem v procesu je pražení zelené kávy. Proces pražení ovlivňuje chuť nápoje tím, že změní kávovou zrno jak fyzicky, tak chemicky. Vlastní pražení začíná, když teplota uvnitř zrna dosahuje přibližně 200 ° C (392 ° F), ačkoli různé odrůdy kávových semen se liší v obsahu vlhkosti a hustoty, jsou proto pražena v různých teplotách. Během pražení dochází k karamelizaci, protože intenzivní teplo rozkládá škroby a mění je
Pražená káva

Pražená káva

Pražená káva
na jednoduché cukry, které začínají teplem hnědnout, což mění barvu bobů.
Sacharóza se během procesu pražení rychle ztrácí a může zmizet úplně v tmavších druzích káva. Během pražení dochází k oslabení aromatických olejů a kyselin, což mění chuť; při teplotě 205 ° C (401 ° F) se začínají objevovat jiné oleje. Jeden z těchto olejů, caffeol, je vytvořen při teplotě asi 200 ° C (392 ° F), a je do značné míry odpovědný za aroma a chuť kávy. Pražení je poslední krok zpracování fazolí v jejich neporušeném stavu.
Skladování kávy
Káva je nejlépe skladována ve vzduchotěsné nádobě z keramiky, skla nebo nereaktivního kovu. Kvalitnější balené kávy mají obvykle jednocestný ventil, který zabraňuje vnikání vzduchu a zároveň umožňuje kávě uvolňovat vznikající plyny. Čerstvost a chuť kávy se uchovává, když je skladována mimo vlhkost, teplo a světlo. Schopnost kávy absorbovat silné pachy z jídla znamená, že by měla být udržována od takových pachů.
Skladování kávy

Skladování kávy

Skladování kávy
V roce 1931 byl zaveden způsob balení kávy v uzavřeném vakuu v plechovkách. Pražená káva byla zabalena a poté bylo odstraněno 99% vzduchu, což umožnilo skladování kávy na dobu neurčitou až do otevření plechovky. Dnes je tato metoda hromadně používána pro balení kávy ve velké části světa
Příprava kávy
Kávová zrna musí být mletá a vařená, aby vytvořila nápoj. Téměř všechny způsoby přípravy kávy vyžadují, aby byly mletá kávová zrna byli smíchány s horkou vodou dostatečně dlouhou, tak aby se chuť objevila, ale ne tak dlouho, dokud nevytvoří hořké sloučeniny. Na techniky používané při vaření kávy má velký vliv jemnost mletí, způsob, jakým se voda používá k extrakci chuti, poměr kávy k vodě (poměr vaření), další příchutě, jako je cukr, mléko a koření, a technika, která má být použitá k oddělování lógru.
 
Příprava kávy

Příprava kávy

Příprava kávy
Ideální teplota při skladování se pohybuje v rozmezí 85-88 ° C až 93 ° C a ideální teplota při podávání je 68 až 79 ° C.  Doporučený poměr vaření pro kávu, která není espresso, je přibližně 55 až 60 gramů půdy na litr vody.
Instantní káva
Pro spotřebitele, kteří nechtějí připravovat svou vlastní kávu nebo kteří nemají doma kávovar, se prodává řada produktů. Instantní káva se suší na rozpustný prášek nebo se lyofilizuje na granule, které lze rychle rozpustit v horké vodě. Tento kávový prášek vynalezený v roce 1907 si rychle získal popularitu v mnoha zemích v poválečném období, přičemž Nescafé patří mezi nejoblíbenější světové výrobky. Mnozí spotřebitelé zjistili, že výhoda při snadné a rychlé přípravě šálku instantní kávy jim vynahradí podřadnou chuť instantní kávy a její světová popularita
Instantní káva

Instantní káva

Instantní káva
neustále roste. Balené kávové nápoje a tekuté kávové koncentráty jsou stále vyžadovanějším artiklem i když jejich základem jsou ty nejméně kvalitní Robustová zrna
Káva jako komodita
Káva je nakupována a prodávána obchodníky, investory a finančními spekulanty jako obchodovatelná komodita na komoditních trzích a burzovních fondech. Smlouvy o kontraktu na kávu pro tříděné arabské výrobky jsou obchodovány na burze cenných papírů v New Yorku pod označením symbol KC, přičemž dodávky se uskutečňují každý rok v březnu, květnu, červenci, září a prosinci. Káva je příkladem produktu, který byl náchylný k významným změnám ceny komoditních futures.
Káva komodita

Káva komodita

Káva komodita
Vyšší a nižší třídy kávy arabica se prodávají jinými kanály. Smlouvy o futures na kávu robusta jsou obchodovány na London International Financial Futures and Options Exchange a od roku 2007 na New York Intercontinental Exchange.
Káva je druhým nejdůležitějším vývozním zboží pro rozvojové země, hned po ropě.

Káva má i svůj mezinárodní den a o němž se tvrdí, že pochází z Japonska a vznikl v roce 1983 při akci pořádané All Japan Coffee Association 29. Září.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one